Współcześnie większość z nas prowadzi siedzący tryb życia, czas płynie coraz szybciej, a my nie pamiętamy o podstawowych zasadach sprawności. Społeczeństwo powoli budzi się z nieświadomości, a wszelakie formy aktywności fizycznej stają się coraz bardziej popularne. Niemal każdy pragnie być sprawny fizycznie, mieć perfekcyjną sylwetkę oraz czuć się lżejszym, bardziej zdrowym. Tu pojawia się wątpliwość: jak szybko da się osiągnąć upragniony efekt? Prawidłowe kroki, wyrobienie dobrych nawyków może zaowocować szybciej niż się tego spodziewamy. Oczywistym jest, że jeśli się do tego prawidłowo przygotujemy oraz dopilnujemy, by ćwiczenia wykonywać regularnie. Początkowo właściwy powinien być dla nas cykl treningowy na rzeźbę 3 dniowy. Skomponowanie takiego planu wbrew pozorom nie jest wymagające. Najważniejsze o czym musimy pamiętać to ćwiczenia obejmujące wiele stawów takie jak: przysiady, podciągania, wyciskania, jak również martwy ciąg. Angażują one większą ilość partii mięśniowych niż ćwiczenia jednostawowe, co powinno przyśpieszyć nasz początkowy ogólny postęp. Ważne jest dopasowanie szerokiego wachlarza ćwiczeń, aby zadbać o całe ciało.
Rekomendowana liczba serii to trzy lub 4 a powtórzenia powinny oscylować wokół dziesięciu w zależności od naszej wydolności. Modelowy plan może wyglądać tak:
1. mięśnie klatki piersiowej, mięśnie bicepsa, mięśnie brzucha
2. triceps, barki
3. nogi, plecy
Obciążenie nie powinno być zbyt duże, żeby powtórzenia mogły być wykonywane w miarę szybko. Adekwatnie odstępy pomiędzy seriami, powinny oscylować wokół sześćdziesięciu sekund oraz z czasem powinny się zmniejszać do 50/40 sekund w celu zdynamizowania treningu.