2 Lut Brak komentarzy admin Kategoria , ,

Wielu z nas w swoim czasie wolnym lubi leniuchować. Najczęściej przesiadujemy przed komputerem lub telewizorem, jedziemy samochodem na zakupy do galerii handlowej, w ostateczności spędzamy czas w kinie lub teatrze. Niestety, taki tryb życia prowadzi do różnych problemów zdrowotnych z biegiem czasu. Żeby organizm funkcjonował sprawnie potrzebuje ćwiczeń. Dobra jest jakakolwiek aktywność fizyczna, a bardzo modne oraz popularne w ostatnich latach stało się bieganie.
Biegać każdy potrafi. Nie potrzebujemy do biegania żadnego profesjonalnego sprzętu. Wystarczy kupić sobie wygodne obuwie i już możemy doświadczać tej formy aktywności fizycznej. W przeciwieństwie do np. jazdy rowerem lub na wrotkach, nie potrzebujemy najpierw kupować drogiego sprzętu. Niemniej jednak nie należy oszczędzać na butach do biegania. Dobrze jest wziąć te z wyższej półki, nie tylko ze względu na wygodę. Niezwykle istotna jest ochrona stawów kolanowych oraz obszarów kostki. Prawidłowa amortyzacja w biegowych butach jest tutaj prostą drogą do sukcesu.
Zawsze pamiętajmy również, iż aktywność fizyczną trzeba odpowiedzialnie dawkować, zwłaszcza na początku. Nie próbujmy w pierwszych tygodniach stylizować się maratończyków, bo skończy się to przetrenowaniem oraz szybkim zniechęceniem do dalszego uprawiania tego wspaniałego sportu. Szczególnie jeśli wcześniej prowadziliśmy siedzący tryb życia, wchodźmy w aktywność fizyczną stopniowo, etapami. Unikniemy dzięki temu nie tylko przetrenowania, ale zarazem potencjalnych urazów.