4 lip Brak komentarzy admin Kategoria , ,

Chociaż zdrowie powinno być dla człowieka kwestią priorytetową, mnóstwo osób bagatelizuje tę sprawę i zupełnie o siebie nie dba. Warto pamiętać, że nie chodzi tu jedynie o wizyty u lekarzy czy stosowanie jakichkolwiek środków farmakologicznych. Każdy z nas ma bardzo duży wpływ na swoje zdrowie – wystarczy przyjrzeć się, jak wygląda nasze codzienne funkcjonowanie. Zdarza się, że styl życia pozostawia wiele do życzenia i należy coś zmienić. Na pewno trzeba zacząć od dwóch bardzo istotnych elementów, które w ogromnym stopniu przekładają się na nasze zdrowie. Jest to aktywność fizyczna i odpowiednio dobrana dieta.

Jeśli chodzi o ruch, powinien być on nieodłącznym elementem codziennego życia każdego człowieka. Mówi się, że sport to zdrowie i jest to absolutna prawda. Warunkiem jest rzecz jasna dostosowanie formy do swoich możliwości. Nie chodzi tu przecież, by osoba z poważnymi problemami sercowymi pokonywała każdego dnia maraton. Na szczęście w dzisiejszych czasach aktywność fizyczna dostępna jest dla każdego – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, seniorów, osób z ograniczoną sprawnością, kobiet ciężarnych. Krótko mówiąc, każdy ma możliwość robienia tego, co najbardziej mu odpowiada. Część osób po prostu biega, jeździ na rowerze czy rolkach, gra w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę. Inni wybierają siłownię, basen, a także szereg treningów na zorganizowanych zajęciach. Przykładem są tu sztuki walki, zumba, aerobik, wspinaczka, tenis. Możliwości jest naprawdę ogrom. Warto jednak podkreślić, że aktywność fizyczna to nie tylko uprawianie konkretnego sportu. O zdrowie zadbać można po prostu często wychodząc na spacery czy gimnastykując się w domu.

Kolejna sprawa to dieta. Ta często kojarzy się tylko z odchudzaniem. Warto jednak pamiętać, że dieta nie dotyczy jedynie ludzi z otyłością i nadwagą. To przede wszystkim odpowiednie nawyki żywieniowe, które pozwalają utrzymać zdrowie na właściwym poziomie. Każdy człowiek musi zatroszczyć się o to, by jego codzienny jadłospis był właściwie skomponowany. Co to oznacza? Dieta musi być zbilansowana, aby organizm miał zapewnione wszystkie potrzebne mu składniki. To przecież poprzez pokarm dostarcza się najważniejsze mikroelementy i makroelementy. Aby dopisywało zdrowie, trzeba dbać, by nie było jakichkolwiek niedoborów. Witaminy, minerały i inne składniki odżywcze są podstawą naszego funkcjonowania. Nie można zatem dopuścić, aby czegoś było za mało lub za dużo. Dieta musi być też dobrana do wieku, płci, masy ciała. Komponując ją, należy wziąć pod uwagę swoje zdrowie i kondycję, a także tryb życia. Jeśli aktywność fizyczna jest duża, organizm ma zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne, ponieważ wiele energii spala podczas ruchu. Na pewno więc trzeba przeanalizować dokładnie, co i w jakich ilościach zjada się na co dzień. Jeśli dieta jest niewłaściwa, należy szybko wprowadzić zmiany. W razie kłopotu z ustaleniem jadłospisu, najlepiej zwrócić się po pomoc do specjalisty. Wizyta u dobrego dietetyka jest bardzo wskazana, dlatego warto się na nią zdecydować.